Jest to drugi pod względem wielkości głaz narzutowy w Wielkopolsce. Ten imponujący okaz ma 20,5 m obwodu i 1,3 m wysokości ponad powierzchnią ziemi (znaczna jego część znajduje się pod ziemią). Już w XIX w. miejscowi wieśniacy otoczyli go szczególną troską i wymusili na ówczesnej władzy, by został wpisany do ksiąg wieczystych i objęty ochroną prawną. Kamień św. Wojciecha w Budziejewku jest pomnikiem przyrody nieożywionej, prawnie chroniony od 1840 r.

Z olbrzymim głazem związanych jest wiele opowieści i legend. Według jednej z nich, z kamienia miał głosić kazanie św. Wojciech, kiedy udawał się na misje do Prusów. Inna mówi, że głaz był transportowany saniami na budowę katedry w Gnieźnie. Kiedy sanie znalazły się na tafli zamarzniętego jeziora, lód pękł i cały zaprzęg zatonął. Jeszcze inna legenda mówi o źródełku, które wytrysło w pobliżu kamienia. Woda ze źródełka miała ponoć cudowne, uzdrawiające właściwości.